Jak się ubrać w góry zimą?

Jak się ubrać w góry zimą?

Jakie ubrania do turystyki górskiej zimą? Czym powinna charakteryzować się turystyczna odzież zimowa dla kobiet i mężczyzn?

Turystyczna odzież zimowa dla kobiet i mężczyzn

w góry zimą jak się ubrać

Możesz również zdecydować się na coraz popularniejsze rozwiązania hybrydowe. Przeważnie w tego typu kurtkach tułów jest chroniony naturalną lub syntetyczną izolacją, a rękawy wykonane są z materiału odprowadzającego wilgoć. To kompromis między bluzą a marynarką. Jest to szczególnie przydatne podczas czynności z przerwami, takich jak intensywne chodzenie, naprzemienne zatrzymywanie się. Dzięki kurtce hybrydowej nie musisz od czasu do czasu zdejmować ani zakładać żadnych warstw.

Pierwsza warstwa tzw. bottoming to bielizna termiczna, taka jak koszulki z długim lub krótkim rękawem, topy, legginsy, spodnie, legginsy, staniki sportowe itp. Wybierz cienkie modele latem i grube modele zimą i w okresach przejściowych. Dopasowany krój zapewnia swobodę ruchów i umożliwia noszenie kolejnej warstwy odzieży.

Warstwy zakłada się na bieliznę termiczną. Dobra bluza powinna być stosunkowo lekka, ciepła, na całej długości lub przynajmniej do połowy długości. Dobrze się układa i nie krępuje ruchów podczas noszenia. Warto zwrócić uwagę na produkty wykonane z materiałów takich jak Powerstrech czy Polartec, podobnie jak bluzy z wełny merynosów…

Sprzęt do zimowych wędrówek górskich.

Zimą wędrówki po górach mogą być męczące. Zwłaszcza w wysokim, nieprzerwanym śniegu, który trzeba usunąć i znaleźć sposób. Wtedy rakiety, narty turystyczne lub narty backcountry działają dobrze. Oczywiście kijki trekkingowe pomogą też zimą – pamiętajmy, aby zakładać na nie szerokie deski.

Czytaj: Ciepły koc zimowy

jak się ubrać w góry zimą

Oprócz odpowiedniego ekwipunku do plecaka, podstawy są jak zawsze dobrym planem. Najlepszy plan to taki, który odpowiada naszym zdolnościom i umiejętnościom. Osoby, które zimą nie były w górach, nie powinny zaczynać od wyjazdu na Rysy. Odwiedzającym rozpoczynającym zimę radzimy wybrać pasmo górskie o znacznie mniejszym zagrożeniu lawinowym, łatwo pokonywane trasy i niezbyt długie: w większości zalesione Beskidy są idealne na spokojną zimową podróż.

Miłośnicy wspinaczki górskiej, gdy temperatury spadły poniżej zera, a śnieg pokrył znaki na szlakach, zdali sobie sprawę, że muszą szanować góry i mądrze przygotowywać trasy. Każdy wytrawny podróżnik będzie miał swój własny sposób na pokonywanie trudności i doceni różne rozwiązania. Dlatego żaden zestaw odzieży i sprzętu nie sprawdzi się podczas zimowych wędrówek po górach, ale w tym wilczym przewodniku podajemy kilka ogólnych zasad.

Odpowiednia odzież na zimowe górskie wędrówki.

Sprzęt zimowy w górach warto uzupełnić o raki koszowe lub półautomatyczne raki lub uchwyty, aby bezpiecznie pokonywać ośnieżone szlaki. Do wędrówek przydadzą się rakiety śnieżne, dzięki którym będziesz mógł poruszać się po puchu bez zbytniego wpadania.

Zimowe ubrania w górach z jednej strony powinny być mrozoodporne i wiatroodporne jednocześnie, az drugiej skutecznie zapobiegać wpływowi pocenia się podczas ćwiczeń. Idealnie powinien składać się z odpowiednich warstw, które współgrają ze sobą. W górach nosimy tak zwaną cebulę. Jeśli zastanawiasz się, w co się ubrać na zimową wycieczkę w góry, oto krótki opis poszczególnych elementów ubioru górskiego.

Ubrania to jedno, kiedy decydujesz się na zimową wędrówkę. Ważna jest również dostępność jedzenia, gorących napojów i kondycja fizyczna. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zimową wyprawą, wybierz najpierw łatwiejszy cel. Bycie przygotowanym jest kluczem i bez względu na to, jak wysoka jest góra, nigdzie nie zajdzie. Do zobaczenia w trasie!